
You can check the price history of Nutzy Premium Dates (Dry Yellow Dates / Peela Chuara, 750g) here. This product's current Price in India is ₹188. The average and highest prices are ₹283 and ₹503 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹188 |
|---|---|
| 12th Jan 2026 | |
| Average Price | ₹283 |
| Based on 1373 days price tracking | |
| Highest Price | ₹503 |
| 7th Oct 2023 | |
| Price | ₹188 |
|---|---|
| MRP | ₹1,500 |
| Savings | ₹1,312 |
| Discount | 87.46% |
| Product Name | Nutzy Premium Dates (Dry Yellow Dates / Peela Chuara, 750g) |
|---|---|
| Store Product Code | B09MKDQB3Z |
| Store Name | amazon.in |
| Rating | 7.6 / 10 |
| Product Manufacturer | Ancy e-retail pvt. ltd. |
| Size | 750g |
| Dimensions | 20.3 x 15.2 x 12.7 cm; 750 g |
| Country of Origin | India |



Nutzy Premium Dates Dry Yellow Dates has 7.6 rating out of 10. This average rating is consist of 330 individual ratings. You can rate this product at product review page.