
You can check the price history of Nutzy Premium Dates (Dry red Dates / Lal Chuara, 750g) here. This product's current Price in India is ₹234. The average and highest prices are ₹253 and ₹484 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹188 |
|---|---|
| 11th Jan 2026 | |
| Average Price | ₹253 |
| Based on 1373 days price tracking | |
| Highest Price | ₹484 |
| 29th May 2023 | |
| Price | ₹234 |
|---|---|
| MRP | ₹1,500 |
| Savings | ₹1,266 |
| Discount | 84.4% |
| Product Name | Nutzy Premium Dates (Dry red Dates / Lal Chuara, 750g) |
|---|---|
| Store Product Code | B09MKBRR7T |
| Store Name | amazon.in |
| Rating | 6.8 / 10 |
| Product Manufacturer | Ancy e-retail pvt. ltd. |
| Size | 750g |
| Dimensions | 20.3 x 15.2 x 12.7 cm; 750 g |
| Country of Origin | India |



Nutzy Premium Dates Dry red Dates has 6.8 rating out of 10. This average rating is consist of 70 individual ratings. You can rate this product at product review page.