
You can check the price history of Nutzy Premium Dates (Dry Yellow Dates / Peela Chuara, 1000g) here. This product's current Price in India is ₹352. The average and highest prices are ₹374 and ₹666 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹250 |
|---|---|
| 5th Feb 2026 | |
| Average Price | ₹374 |
| Based on 1426 days price tracking | |
| Highest Price | ₹666 |
| 1st Aug 2023 | |
| Price | ₹352 |
|---|---|
| MRP | ₹2,000 |
| Savings | ₹1,648 |
| Discount | 82.4% |
| Product Name | Nutzy Premium Dates (Dry Yellow Dates / Peela Chuara, 1000g) |
|---|---|
| Store Product Code | B09MKD1XBZ |
| Store Name | amazon.in |
| Rating | 7.6 / 10 |
| Product Manufacturer | Ancy e-retail pvt. ltd. |
| Size | 1000g |
| Dimensions | 20.3 x 15.2 x 15.2 cm; 1 kg |
| Country of Origin | India |



Nutzy Premium Dates Dry Yellow Dates has 7.6 rating out of 10. This average rating is consist of 330 individual ratings. You can rate this product at product review page.