
You can check the price history of SUNLU PLA Filament 1.75mm, Premium PLA 3D Printer Filament, High Precision & Tangle-Free, 2-Pack (2kg Total, 1kg / Spool). (Black+Black) here. This product's current Price in USA is $23.98. The average and highest prices are $24.22 and $29.99 respectively.
| Lowest Ever Price | $22.79 |
|---|---|
| 20th Nov 2025 | |
| Average Price | $24.22 |
| Based on 262 days price tracking | |
| Highest Price | $29.99 |
| 1st Aug 2025 | |
| Price | $23.98 |
|---|---|
| MRP | $29.99 |
| Savings | $6.01 |
| Discount | 20.04% |
| Product Name | SUNLU PLA Filament 1.75mm, Premium PLA 3D Printer Filament, High Precision & Tangle-Free, 2-Pack (2kg Total, 1kg / Spool). (Black+Black) |
|---|---|
| Store Product Code | B0F7QJLP2S |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | SUNLU |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | 3D Printing Filament |
| Product Manufacturer | SUNLUGW |
| Model Number | 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm |
| Model Number | 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm |
| Color | 2000g Pla Black+black |
| Size | 2 kg |







SUNLU PLA Filament 1.75mm Premium PLA 3D has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 21368 individual ratings. You can rate this product at product review page.