
You can check the price history of SUNLU PLA 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm, Neatly Wound 3D Printing Filament 1.75mm, Dimensional Accuracy + /- 0.02 mm, Fit Most FDM 3D Printers, 1kg Spool (2.2lbs). (Bone White) here. This product's current Price in USA is $16.99. The average and highest prices are $17.21 and $19.99 respectively.
| Lowest Ever Price | $14.39 |
|---|---|
| 25th Mar 2025 | |
| Average Price | $17.21 |
| Based on 424 days price tracking | |
| Highest Price | $19.99 |
| 4th Feb 2025 | |
| Price | $16.99 |
|---|---|
| MRP | $19.99 |
| Savings | $3.00 |
| Discount | 15.00% |
| Product Name | SUNLU PLA 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm, Neatly Wound 3D Printing Filament 1.75mm, Dimensional Accuracy + /- 0.02 mm, Fit Most FDM 3D Printers, 1kg Spool (2.2lbs). (Bone White) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DPFYCRBL |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | SUNLU |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | 3D Printing Filament |
| Product Manufacturer | SUNLUGW |
| Model Number | 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm |
| Model Number | 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm |
| Color | 1000g-pla Bone White |
| Size | 1 kg |






SUNLU PLA 3D Printer Filament PLA Filament has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 21386 individual ratings. You can rate this product at product review page.