
You can check the price history of SUNLU PLA 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm, Neatly Wound 3D Printing Filament 1.75mm, Dimensional Accuracy + /- 0.02 mm, Fit Most FDM 3D Printers, 1kg Spool (2.2lbs), Lavender Purple here. This product's current Price in USA is $19.99. The average and highest prices are $18.03 and $19.99 respectively.
| Lowest Ever Price | $15.99 |
|---|---|
| 22nd Nov 2025 | |
| Average Price | $18.03 |
| Based on 198 days price tracking | |
| Highest Price | $19.99 |
| 18th Sep 2025 | |
| Price | $19.99 |
|---|---|
| MRP | $19.99 |
| Savings | $0.00 |
| Discount | 0% |
| Product Name | SUNLU PLA 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm, Neatly Wound 3D Printing Filament 1.75mm, Dimensional Accuracy + /- 0.02 mm, Fit Most FDM 3D Printers, 1kg Spool (2.2lbs), Lavender Purple |
|---|---|
| Store Product Code | B0FKMJQ5CC |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | SUNLU |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | 3D Printing Filament |
| Product Manufacturer | SUNLUGW |
| Model Number | 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm |
| Model Number | 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm |
| Color | 1kg Pla Lavender Purple |
| Size | 1 kg |







SUNLU PLA 3D Printer Filament PLA Filament has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 21357 individual ratings. You can rate this product at product review page.