
You can check the price history of SUNLU Large Spool 3KG PLA Filament, 3D Printer Filament PLA 1.75mm, Less Stringing Good Layer Adhesion High Toughness, Big Roll Filament, 3kg Spool(6.6 lbs), Blue here. This product's current Price in USA is $30.39. The average and highest prices are $33.69 and $39.99 respectively.
| Lowest Ever Price | $30.39 |
|---|---|
| 27th Jan 2026 | |
| Average Price | $33.69 |
| Based on 233 days price tracking | |
| Highest Price | $39.99 |
| 17th Sep 2025 | |
| Price | $30.39 |
|---|---|
| MRP | $39.99 |
| Savings | $9.60 |
| Discount | 24.00% |
| Product Name | SUNLU Large Spool 3KG PLA Filament, 3D Printer Filament PLA 1.75mm, Less Stringing Good Layer Adhesion High Toughness, Big Roll Filament, 3kg Spool(6.6 lbs), Blue |
|---|---|
| Store Product Code | B0FCXLJS3W |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | SUNLU |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | 3D Printing Filament |
| Product Manufacturer | SUNLUGW |
| Model Number | Large Spool PLA Filament 1.75mm |
| Model Number | Large Spool PLA Filament 1.75mm |
| Color | Large Spool 3kg Pla Klein Blue |
| Size | 3 kg |







SUNLU Large Spool 3KG PLA Filament 3D has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 21375 individual ratings. You can rate this product at product review page.