
You can check the price history of SUNLU 5KG Large Spool PLA Filament, PLA 3D Printer Filament 1.75mm, Big Roll PLA Filament, 5KG Spool (11lbs), PLA Red here. This product's current Price in USA is $55.98. The average and highest prices are $58.08 and $69.99 respectively.
| Lowest Ever Price | $53.19 |
|---|---|
| 20th Nov 2025 | |
| Average Price | $58.08 |
| Based on 231 days price tracking | |
| Highest Price | $69.99 |
| 2nd Sep 2025 | |
| Price | $55.98 |
|---|---|
| MRP | $69.99 |
| Savings | $14.01 |
| Discount | 20.01% |
| Product Name | SUNLU 5KG Large Spool PLA Filament, PLA 3D Printer Filament 1.75mm, Big Roll PLA Filament, 5KG Spool (11lbs), PLA Red |
|---|---|
| Store Product Code | B0FCYCDYLZ |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | SUNLU |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | 3D Printing Filament |
| Product Manufacturer | SUNLUGW |
| Model Number | Large Spool PLA Filament 1.75mm |
| Model Number | Large Spool PLA Filament 1.75mm |
| Color | Large Spool 5kg Pla Red |
| Size | 5 kg |







SUNLU 5KG Large Spool PLA Filament PLA has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 21386 individual ratings. You can rate this product at product review page.