
You can check the price history of SUNLU PLA 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm, Neatly Wound 3D Printing Filament 1.75mm, Dimensional Accuracy + /- 0.02 mm, Fit Most FDM 3D Printers, 1kg Spool (2.2lbs), Black here. This product's current Price in USA is $135.99. The average and highest prices are $158.58 and $219.99 respectively.
| Lowest Ever Price | $105.58 |
|---|---|
| 9th Dec 2025 | |
| Average Price | $158.58 |
| Based on 1610 days price tracking | |
| Highest Price | $219.99 |
| 6th Apr 2022 | |
| Price | $135.99 |
|---|---|
| MRP | $159.99 |
| Savings | $24.00 |
| Discount | 15.00% |
| Product Name | SUNLU PLA 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm, Neatly Wound 3D Printing Filament 1.75mm, Dimensional Accuracy + /- 0.02 mm, Fit Most FDM 3D Printers, 1kg Spool (2.2lbs), Black |
|---|---|
| Store Product Code | B0991VWPRF |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | SUNLU |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | 3D Printing Filament |
| Product Manufacturer | SUNLUGW |
| Model Number | 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm |
| Model Number | 3D Printer Filament PLA Filament 1.75mm |
| Color | 1000g Pla Black |
| Size | 1 kg |






SUNLU PLA 3D Printer Filament PLA Filament has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 21417 individual ratings. You can rate this product at product review page.