
You can check the price history of COOLCOLD Crimping Tool RJ45 | Tools Kit, Pass Through Cat5 Cat5e Cat6 Professional Heavy Duty Crimping tool with Lan Tester, Universal Wire Stripper, 20pc Rj45 Connector, 20pc Boot, Wire Cutter here. This product's current Price in India is ₹999. The average and highest prices are ₹945 and ₹999 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹499 |
|---|---|
| 12th Oct 2025 | |
| Average Price | ₹945 |
| Based on 399 days price tracking | |
| Highest Price | ₹999 |
| 28th Feb 2025 | |
| Price | ₹999 |
|---|---|
| MRP | ₹2,499 |
| Savings | ₹1,500 |
| Discount | 60.02% |
| Product Name | COOLCOLD Crimping Tool RJ45 | Tools Kit, Pass Through Cat5 Cat5e Cat6 Professional Heavy Duty Crimping tool with Lan Tester, Universal Wire Stripper, 20pc Rj45 Connector, 20pc Boot, Wire Cutter |
|---|---|
| Store Product Code | B0DGLT8YT1 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | COOLCOLD |
| Rating | 7.6 / 10 |
| Product Manufacturer | CoolCold (9016968079), CoolCold (9016968079) |
| Model Number | Pass Through Kit (6 in 1) |
| Model Number | Pass Through Kit (6 in 1) |
| Dimensions | 14.2L x 5.6W Centimeters |
| Country of Origin | China |
COOLCOLD Crimping Tool RJ45 Tools Kit has 7.6 rating out of 10. This average rating is consist of 281 individual ratings. You can rate this product at product review page.