
You can check the price history of COOLCOLD Crimping Tool RJ45 | Tools Kit, Pass Through Cat5 Cat5e Cat6 Professional Heavy Duty Crimping tool with Lan Tester, Universal Wire Stripper, 20pc Rj45 Connector, 20pc Boot, Wire Cutter here. This product's current Price in India is ₹735. The average and highest prices are ₹731 and ₹829 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹699 |
|---|---|
| 2nd Aug 2025 | |
| Average Price | ₹731 |
| Based on 290 days price tracking | |
| Highest Price | ₹829 |
| 7th Dec 2025 | |
| Price | ₹735 |
|---|---|
| MRP | ₹1,499 |
| Savings | ₹764 |
| Discount | 50.96% |
| Product Name | COOLCOLD Crimping Tool RJ45 | Tools Kit, Pass Through Cat5 Cat5e Cat6 Professional Heavy Duty Crimping tool with Lan Tester, Universal Wire Stripper, 20pc Rj45 Connector, 20pc Boot, Wire Cutter |
|---|---|
| Store Product Code | B0FKTJYTG6 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | COOLCOLD |
| Rating | 6 / 10 |
| Category | Wire Strippers |
| Product Manufacturer | CoolCold (9016968079), CoolCold (9016968079) |
| Model Number | Cat7 Tool + Connector |
| Model Number | Pass Through Kit (6 in 1) |
| Size | 14.2 cm x 5 cm |
| Dimensions | 14.2L x 5.6W Centimeters |
| Country of Origin | China |







COOLCOLD Crimping Tool RJ45 Tools Kit has 6 rating out of 10. This average rating is consist of 2 individual ratings. You can rate this product at product review page.