
You can check the price history of COOLCOLD Crimping Tool RJ45 | Tools Kit, Wire Cutter, Pass Through Cat5 Cat5e Cat6 Professional Heavy Duty Crimping tool with Lan Cable Tester, 20pc Cat6 Pass Through Connector, 20pc Boot, Wire Cutter here. This product's current Price in India is ₹499. The average and highest prices are ₹1,021 and ₹1,699 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹499 |
|---|---|
| 13th Oct 2025 | |
| Average Price | ₹1,021 |
| Based on 429 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,699 |
| 29th Jan 2025 | |
| Price | ₹499 |
|---|---|
| MRP | ₹899 |
| Savings | ₹400 |
| Discount | 44.49% |
| Product Name | COOLCOLD Crimping Tool RJ45 | Tools Kit, Wire Cutter, Pass Through Cat5 Cat5e Cat6 Professional Heavy Duty Crimping tool with Lan Cable Tester, 20pc Cat6 Pass Through Connector, 20pc Boot, Wire Cutter |
|---|---|
| Store Product Code | B0DV99S7DX |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | COOLCOLD |
| Rating | 6.2 / 10 |
| Category | Wire Strippers |
| Product Manufacturer | CoolCold (9016968079), CoolCold (9016968079) |
| Model Number | Pass Through Kit (5 in 1) |
| Model Number | Pass Through Kit (5 in 1) |
| Dimensions | 14.2L x 4.5W Centimeters |
| Country of Origin | China |
COOLCOLD Crimping Tool RJ45 Tools Kit has 6.2 rating out of 10. This average rating is consist of 10 individual ratings. You can rate this product at product review page.