
You can check the price history of COOLCOLD RJ45 Crimping Tool - All-in-One Pass Through Ethernet Crimper for Cat7 /Cat6 /Cat5E - Includes Universal Stripper, Wire Cutter, 10 Cat7 & 10 Cat6 Connectors, 10 Covers - Multicolor here. This product's current Price in India is ₹852 and the lowest final price is ₹828. The average and highest prices are ₹881 and ₹947 respectively. The current offer price of the product is ₹835, which is ₹46 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹835 |
|---|---|
| 12th Apr 2025 | |
| Lowest Ever Price | ₹845 |
| 1st Oct 2025 | |
| Average Price | ₹881 |
| Based on 355 days price tracking | |
| Highest Price | ₹947 |
| 30th Jul 2025 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹835 |
|---|---|
| Price | ₹852 |
| MRP | ₹1,499 |
| Savings | ₹664 |
| Discount | 44.29% |
| Product Name | COOLCOLD RJ45 Crimping Tool - All-in-One Pass Through Ethernet Crimper for Cat7 /Cat6 /Cat5E - Includes Universal Stripper, Wire Cutter, 10 Cat7 & 10 Cat6 Connectors, 10 Covers - Multicolor |
|---|---|
| Store Product Code | B0F4DZPJVS |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | COOLCOLD |
| Rating | 7.6 / 10 |
| Product Manufacturer | CoolCold (9016968079), CoolCold (9016968079) |
| Model Number | Cat7 Combo (5 in 1) |
| Model Number | Cat7 Combo (5 in 1) |
| Dimensions | 14.2L x 5.2W Centimeters |
| Country of Origin | China |
COOLCOLD RJ45 Crimping Tool - All-in-One Pass has 7.6 rating out of 10. This average rating is consist of 281 individual ratings. You can rate this product at product review page.