
You can check the price history of COOLCOLD Crimping Tool RJ45 | Tools Kit, Pass Through Cat5 Cat5e Cat6 Professional Heavy Duty Crimping tool with Lan Tester, Universal Wire Stripper, 20pc Rj45 Connector, 20pc Boot, Wire Cutter here. This product's current Price in India is ₹804 and the lowest final price is ₹788. The average and highest prices are ₹839 and ₹899 respectively. The current offer price of the product is ₹788, which is ₹51 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹788 |
|---|---|
| 10th May 2026 | |
| Lowest Ever Price | ₹804 |
| 10th May 2026 | |
| Average Price | ₹839 |
| Based on 402 days price tracking | |
| Highest Price | ₹899 |
| 29th Oct 2025 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹788 |
|---|---|
| Price | ₹804 |
| MRP | ₹1,499 |
| Savings | ₹711 |
| Discount | 47.43% |
| Product Name | COOLCOLD Crimping Tool RJ45 | Tools Kit, Pass Through Cat5 Cat5e Cat6 Professional Heavy Duty Crimping tool with Lan Tester, Universal Wire Stripper, 20pc Rj45 Connector, 20pc Boot, Wire Cutter |
|---|---|
| Store Product Code | B0F4F158XF |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | COOLCOLD |
| Rating | 6 / 10 |
| Category | Wire Strippers |
| Product Manufacturer | CoolCold (9016968079), CoolCold (9016968079) |
| Model Number | Cat7 Combo (3 in 1) |
| Model Number | Pass Through Kit (6 in 1) |
| Dimensions | 14.2L x 5.6W Centimeters |
| Country of Origin | China |
COOLCOLD Crimping Tool RJ45 Tools Kit has 6 rating out of 10. This average rating is consist of 2 individual ratings. You can rate this product at product review page.