
You can check the price history of COOLCOLD RJ45 Crimping Tool Kit - Pass Through Ethernet Crimper for Cat7 Cat6 Cat5, Network Cable Crimp Tool for RJ45 RJ11 RJ12 6P 8P STP UTP, with 5 Cat6 & 5 Cat7 Connectors + 5 Boots, LAN Crimper here. This product's current Price in India is ₹719 and the lowest final price is ₹685. The average and highest prices are ₹723 and ₹799 respectively. The current offer price of the product is ₹705, which is ₹18 less than the average price.
| Lowest Ever Price | ₹699 |
|---|---|
| 3rd Aug 2025 | |
| Average Price | ₹723 |
| Based on 243 days price tracking | |
| Highest Price | ₹799 |
| 10th Aug 2025 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹705 |
|---|---|
| Price | ₹719 |
| MRP | ₹1,499 |
| Savings | ₹794 |
| Discount | 52.99% |
| Product Name | COOLCOLD RJ45 Crimping Tool Kit - Pass Through Ethernet Crimper for Cat7 Cat6 Cat5, Network Cable Crimp Tool for RJ45 RJ11 RJ12 6P 8P STP UTP, with 5 Cat6 & 5 Cat7 Connectors + 5 Boots, LAN Crimper |
|---|---|
| Store Product Code | B0FKTGPX3G |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | COOLCOLD |
| Rating | 7.6 / 10 |
| Product Manufacturer | CoolCold Tech, CoolCold Tech (9016968079) |
| Model Number | Cat7 Tool 4 in 1 |
| Model Number | Cat7 Tool 4 in 1 |
| Size | 14.2 cm (L) x 5 cm (W) |
| Dimensions | 14.2L x 5W Centimeters |
| Country of Origin | China |
COOLCOLD RJ45 Crimping Tool Kit - Pass has 7.6 rating out of 10. This average rating is consist of 279 individual ratings. You can rate this product at product review page.