
You can check the price history of TCL 215 cm (85 inches) 4K UHD Smart QD-Mini LED Google TV 85C72K here. This product's current Price in India is ₹229,990. The average and highest prices are ₹231,144 and ₹259,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹229,990 |
|---|---|
| 23rd Sep 2025 | |
| Average Price | ₹231,144 |
| Based on 196 days price tracking | |
| Highest Price | ₹259,990 |
| 19th Sep 2025 | |
| Price | ₹229,990 |
|---|---|
| MRP | ₹599,990 |
| Savings | ₹370,000 |
| Discount | 61.66% |
| Product Name | TCL 215 cm (85 inches) 4K UHD Smart QD-Mini LED Google TV 85C72K |
|---|---|
| Store Product Code | B0FD82R5L4 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | TCL |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Product Manufacturer | TCL India |
| Model Number | 85C72K |
| Model Name | 85C72K |
| Dimensions | 38.1D x 188.9W x 108.8H Centimeters |
| Country of Origin | India |






TCL 215 cm 85 inches 4K UHD has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 28 individual ratings. You can rate this product at product review page.