
You can check the price history of TCL 139 cm (55 inches) 4K UHD Smart QD-Mini LED Google TV 55C72K here. This product's current Price in India is ₹72,990. The average and highest prices are ₹73,724 and ₹84,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹72,990 |
|---|---|
| 22nd Sep 2025 | |
| Average Price | ₹73,724 |
| Based on 206 days price tracking | |
| Highest Price | ₹84,990 |
| 8th Sep 2025 | |
| Price | ₹72,990 |
|---|---|
| MRP | ₹179,990 |
| Savings | ₹107,000 |
| Discount | 59.44% |
| Product Name | TCL 139 cm (55 inches) 4K UHD Smart QD-Mini LED Google TV 55C72K |
|---|---|
| Store Product Code | B0FD83L8JH |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | TCL |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Product Manufacturer | TCL India |
| Model Number | 55C72K |
| Model Name | 55C72K |
| Dimensions | 31.5D x 122.6W x 71.1H Centimeters |
| Country of Origin | India |






TCL 139 cm 55 inches 4K UHD has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 28 individual ratings. You can rate this product at product review page.