
You can check the price history of TCL 189 cm (75 inches) 4K UHD Smart QD-Mini LED Google TV 75C72K here. This product's current Price in India is ₹139,990 and the lowest final price is ₹131,990. The average and highest prices are ₹143,323 and ₹159,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹139,990 |
|---|---|
| 30th Oct 2025 | |
| Average Price | ₹143,323 |
| Based on 194 days price tracking | |
| Highest Price | ₹159,990 |
| 21st Sep 2025 | |
| Price | ₹139,990 |
|---|---|
| MRP | ₹379,990 |
| Savings | ₹240,000 |
| Discount | 63.15% |
| Product Name | TCL 189 cm (75 inches) 4K UHD Smart QD-Mini LED Google TV 75C72K |
|---|---|
| Store Product Code | B0FD8234L3 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | TCL |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Product Manufacturer | TCL India |
| Model Number | 75C72K |
| Model Name | 75C72K |
| Dimensions | 36.7D x 166.6W x 96H Centimeters |
| Country of Origin | India |






TCL 189 cm 75 inches 4K UHD has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 28 individual ratings. You can rate this product at product review page.