
You can check the price history of SUNLU PLA+2.0 3D Printer Filament, Upgrade PLA+ Filament 1.75mm, Tougher and Stronger, Neatly Wound PLA Plus Filament, Dimensional Accuracy + /-0.02mm, 1KG Spool(2.2lbs), Black here. This product's current Price in USA is $14.99. The average and highest prices are $16.39 and $19.99 respectively.
| Lowest Ever Price | $13.29 |
|---|---|
| 21st Nov 2025 | |
| Average Price | $16.39 |
| Based on 582 days price tracking | |
| Highest Price | $19.99 |
| 26th Sep 2024 | |
| Price | $14.99 |
|---|---|
| MRP | $19.99 |
| Savings | $5.00 |
| Discount | 25.01% |
| Product Name | SUNLU PLA+2.0 3D Printer Filament, Upgrade PLA+ Filament 1.75mm, Tougher and Stronger, Neatly Wound PLA Plus Filament, Dimensional Accuracy + /-0.02mm, 1KG Spool(2.2lbs), Black |
|---|---|
| Store Product Code | B0DHCT8YDN |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | SUNLU |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | 3D Printing Filament |
| Product Manufacturer | SUNLU |
| Model Number | PLA+ Fast Printing Filament 1.75mm |
| Model Number | PLA+ Fast Printing Filament 1.75mm |
| Color | 1000g Black |
| Size | 1KG |






SUNLU PLA2.0 3D Printer Filament Upgrade PLA has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 4509 individual ratings. You can rate this product at product review page.