
You can check the price history of SUNLU 3KG PLA+2.0 3D Printer Filament, Large Spool(6.6lbs) PLA+ Filament 1.75mm, Tougher and Stronger, Dimensional Accuracy + /-0.02mm, 3KG /1 Spool, PLA+ Black here. This product's current Price in USA is $36.99. The average and highest prices are $34.62 and $36.99 respectively.
| Lowest Ever Price | $30.99 |
|---|---|
| 8th Jan 2026 | |
| Average Price | $34.62 |
| Based on 498 days price tracking | |
| Highest Price | $36.99 |
| 23rd Mar 2025 | |
| Price | $36.99 |
|---|---|
| MRP | $36.99 |
| Savings | $0.00 |
| Discount | 0% |
| Product Name | SUNLU 3KG PLA+2.0 3D Printer Filament, Large Spool(6.6lbs) PLA+ Filament 1.75mm, Tougher and Stronger, Dimensional Accuracy + /-0.02mm, 3KG /1 Spool, PLA+ Black |
|---|---|
| Store Product Code | B0DHWWPLCC |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | SUNLU |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | 3D Printing Filament |
| Product Manufacturer | SUNLU |
| Model Number | PLA+ Fast Printing Filament 1.75mm |
| Model Number | PLA+ Fast Printing Filament 1.75mm |
| Color | 3kg Black |
| Size | 3KG |






SUNLU 3KG PLA2.0 3D Printer Filament Large has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 4510 individual ratings. You can rate this product at product review page.