
You can check the price history of SUNLU PLA+2.0 3D Printer Filament, Upgrade PLA+ Filament 1.75mm, Tougher and Stronger, Neatly Wound Filament, Dimensional Accuracy + /-0.02mm, 1KG Spool(2.2lbs), Coffee Brown here. This product's current Price in USA is $17.99. The average and highest prices are $18.34 and $19.99 respectively.
| Lowest Ever Price | $15.98 |
|---|---|
| 12th Oct 2025 | |
| Average Price | $18.34 |
| Based on 298 days price tracking | |
| Highest Price | $19.99 |
| 6th Jul 2025 | |
| Price | $17.99 |
|---|---|
| MRP | $19.99 |
| Savings | $2.00 |
| Discount | 10.00% |
| Product Name | SUNLU PLA+2.0 3D Printer Filament, Upgrade PLA+ Filament 1.75mm, Tougher and Stronger, Neatly Wound Filament, Dimensional Accuracy + /-0.02mm, 1KG Spool(2.2lbs), Coffee Brown |
|---|---|
| Store Product Code | B0F6CPBVDZ |
| Store Name | amazon.com |
| Brand | SUNLU |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | 3D Printing Filament |
| Product Manufacturer | SUNLU |
| Model Number | PLA+ Fast Printing Filament 1.75mm |
| Model Number | PLA+ Fast Printing Filament 1.75mm |
| Color | 1kg Coffee Brown |
| Size | 1KG |






SUNLU PLA2.0 3D Printer Filament Upgrade PLA has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 4422 individual ratings. You can rate this product at product review page.