
You can check the price history of Oneplus Original Fast 80W USB Type C Data Sync Fast Charging Charger Cable for One Plus 12,12r,11,11r,10r,10t,10,10 pro,9 Pro,8,8T,7t,7t Pro,6,Nord,4,3,2t,Ce2 Lite,Ce3 lite, 80Watt Quick Charge, Red here. This product's current Price in India is ₹282 and the lowest final price is ₹244. The average and highest prices are ₹344 and ₹979 respectively. The current offer price of the product is ₹276, which is ₹67 less than the average price.
| Lowest Ever Price | ₹249 |
|---|---|
| 16th Sep 2025 | |
| Average Price | ₹344 |
| Based on 457 days price tracking | |
| Highest Price | ₹979 |
| 10th Mar 2025 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹276 |
|---|---|
| Price | ₹282 |
| MRP | ₹1,299 |
| Savings | ₹1,023 |
| Discount | 78.72% |
| Product Name | Oneplus Original Fast 80W USB Type C Data Sync Fast Charging Charger Cable for One Plus 12,12r,11,11r,10r,10t,10,10 pro,9 Pro,8,8T,7t,7t Pro,6,Nord,4,3,2t,Ce2 Lite,Ce3 lite, 80Watt Quick Charge, Red |
|---|---|
| Store Product Code | B0DRTBJWL6 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | SHOQU |
| Rating | 7.6 / 10 |
| Category | USB Cables |
| Product Manufacturer | shoqu |
| Model Number | Oneplus 80W Type C Cable |
| Model Name | 80W Oneplus Type-C Cable |
| Dimensions | 7.5 x 5.5 x 2.5 cm; 72 g |
| Country of Origin | China |






Oneplus Original Fast 80W USB Type C has 7.6 rating out of 10. This average rating is consist of 4 individual ratings. You can rate this product at product review page.