
You can check the price history of FREEMANS GRIPP 3m:16mm Steel Inchi Measuring Tape - 3m (Blue) With Rubberized Unbreakable ABS case || Pause Button || Click Action Front Lock and Belt Clip (Set of 5) here. This product's current Price in India is ₹714. The average and highest prices are ₹670 and ₹714 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹68 |
|---|---|
| 21st Apr 2025 | |
| Average Price | ₹670 |
| Based on 716 days price tracking | |
| Highest Price | ₹714 |
| 26th Jan 2025 | |
| Price | ₹714 |
|---|---|
| MRP | ₹1,010 |
| Savings | ₹296 |
| Discount | 29.30% |
| Product Name | FREEMANS GRIPP 3m:16mm Steel Inchi Measuring Tape - 3m (Blue) With Rubberized Unbreakable ABS case || Pause Button || Click Action Front Lock and Belt Clip (Set of 5) |
|---|---|
| Store Product Code | B0D2TYFHNV |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | FREEMANS |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Category | Tape Measures |
| Product Manufacturer | FMI LTD, GT Road, Doraha-141421 Ludhiana (India), FMI Limited |
| Model Number | 3m:16mm (Pack Of 1) |
| Model Number | 3m:16mm (Pack Of 5) |
| Dimensions | 18L x 8W Centimeters |
| Country of Origin | India |
FREEMANS GRIPP 3m16mm Steel Inchi Measuring Tape has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 3706 individual ratings. You can rate this product at product review page.