
You can check the price history of Dolgix16GB DDR4 2666MHz Desktop RAM (Memory) U-DIMM | Long-DIMM | CL-19 | PC4-21333, (1Rx8 Single Rank) 3 Year Warranty (Made in India) here. This product's current Price in India is ₹8,689. The average and highest prices are ₹3,784 and ₹9,749 respectively. The current offer price of the product is ₹8,515.
| Lowest Ever Price | ₹559 |
|---|---|
| 5th Jul 2025 | |
| Average Price | ₹3,784 |
| Based on 1974 days price tracking | |
| Highest Price | ₹9,749 |
| 18th Mar 2026 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹8,515 |
|---|---|
| Price | ₹8,689 |
| MRP | ₹12,249 |
| Savings | ₹3,734 |
| Discount | 30.48% |
| Product Name | Dolgix16GB DDR4 2666MHz Desktop RAM (Memory) U-DIMM | Long-DIMM | CL-19 | PC4-21333, (1Rx8 Single Rank) 3 Year Warranty (Made in India) |
|---|---|
| Store Product Code | B083W8HMV6 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Dolgix |
| Rating | 8 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | Om Nanotech Pvt Ltd |
| Model Number | 16GB DDR4 2666MHz Desktop |
| Model Number | 16GB DDR4 2666MHz Desktop |
| Model Name | 16GB-2666MHz Desktop |
| Dimensions | 13.34 x 3.13 x 0.14 cm; 14 g |
| Country of Origin | India |






Dolgix16GB DDR4 2666MHz Desktop RAM Memory U-DIMM has 8 rating out of 10. This average rating is consist of 17 individual ratings. You can rate this product at product review page.