
You can check the price history of Dolgix 16GB DDR4 3200MHz Laptop /Notebook RAM (Memory) SO-DIMM | PC4-25600 | Pin-260 | 1Rx8 Single Rank | CL-22 | 3 Year Warranty (Made in India) here. This product's current Price in India is ₹8,999 and the lowest final price is ₹1,620. The average and highest prices are ₹3,368 and ₹9,999 respectively.
| Lowest Ever Offer Price | ₹1,620 |
|---|---|
| 25th May 2025 | |
| Lowest Ever Price | ₹1,649 |
| 25th May 2025 | |
| Average Price | ₹3,368 |
| Based on 1399 days price tracking | |
| Highest Price | ₹9,999 |
| 5th Feb 2026 | |
| Price | ₹8,999 |
|---|---|
| MRP | ₹12,389 |
| Savings | ₹3,390 |
| Discount | 27.36% |
| Product Name | Dolgix 16GB DDR4 3200MHz Laptop /Notebook RAM (Memory) SO-DIMM | PC4-25600 | Pin-260 | 1Rx8 Single Rank | CL-22 | 3 Year Warranty (Made in India) |
|---|---|
| Store Product Code | B0B56XYGJ1 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Dolgix |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | OM-Nanotech Pvt .Ltd. SDF E-3,4 & 20 NSEZ , Noida-201305 For Customer Care @+91-8860600654, Om Nanotech Pvt. Ltd |
| Model Number | 4GB DDR4 3200MHz Laptop/Notebook |
| Model Number | 16GB DDR4 3200MHz Laptop/Notebook |
| Model Name | 16GB-3200MHz Laptop |
| Dimensions | 6 x 3 x 1 cm; 14 g |
| Country of Origin | India |






Dolgix 16GB DDR4 3200MHz Laptop Notebook RAM has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 19 individual ratings. You can rate this product at product review page.