
You can check the price history of Dolgix 16GB DDR4 2400MHz Laptop /Notebook RAM (Memory) CL-17 (2Rx8 Dual Rank) SO-DIMM | PC4-19200, 3 Year Warranty (Made in India) here. This product's current Price in India is ₹8,689 and the lowest final price is ₹499. The average and highest prices are ₹3,842 and ₹9,999 respectively. The current offer price of the product is ₹8,515.
| Lowest Ever Offer Price | ₹499 |
|---|---|
| 6th Oct 2025 | |
| Lowest Ever Price | ₹509 |
| 6th Oct 2025 | |
| Average Price | ₹3,842 |
| Based on 2571 days price tracking | |
| Highest Price | ₹9,999 |
| 17th Mar 2026 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹8,515 |
|---|---|
| Price | ₹8,689 |
| MRP | ₹11,489 |
| Savings | ₹2,974 |
| Discount | 25.88% |
| Product Name | Dolgix 16GB DDR4 2400MHz Laptop /Notebook RAM (Memory) CL-17 (2Rx8 Dual Rank) SO-DIMM | PC4-19200, 3 Year Warranty (Made in India) |
|---|---|
| Store Product Code | B07Q9Y2FR3 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Dolgix |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | Om Nanotech Pvt Ltd |
| Model Number | 16GB DDR4 2400MHz Laptop/Notebook |
| Model Number | 16GB DDR4 2400MHz Laptop/Notebook |
| Model Name | 4gb 2400Mhz Laptop |
| Dimensions | 6.96 x 3 x 0.12 cm; 9 g |
| Country of Origin | India |






Dolgix 16GB DDR4 2400MHz Laptop Notebook RAM has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 1658 individual ratings. You can rate this product at product review page.