
You can check the price history of Dolgix 16GB DDR4 2666MHz Laptop /Notebook RAM (Memory) SO-DIMM |1Rx8 Single Rank | CL-19 | PC4-21333 | 3 Year Warranty (Made in India) here. This product's current Price in India is ₹8,689. The average and highest prices are ₹3,933 and ₹9,950 respectively. The current offer price of the product is ₹8,515.
| Lowest Ever Price | ₹609 |
|---|---|
| 17th Sep 2025 | |
| Average Price | ₹3,933 |
| Based on 2162 days price tracking | |
| Highest Price | ₹9,950 |
| 6th Jun 2021 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹8,515 |
|---|---|
| Price | ₹8,689 |
| MRP | ₹12,289 |
| Savings | ₹3,774 |
| Discount | 30.70% |
| Product Name | Dolgix 16GB DDR4 2666MHz Laptop /Notebook RAM (Memory) SO-DIMM |1Rx8 Single Rank | CL-19 | PC4-21333 | 3 Year Warranty (Made in India) |
|---|---|
| Store Product Code | B083W8SSKN |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Dolgix |
| Rating | 8.2 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | Om Nanotech Pvt Ltd |
| Model Number | 4GB DDR4 3200MHz Laptop/Notebook |
| Model Number | 16GB DDR4 2666MHz Laptop/Notebook |
| Model Name | 16GB-2666MHz Laptop |
| Dimensions | 6 x 3 x 1 cm; 14 g |
| Country of Origin | India |






Dolgix 16GB DDR4 2666MHz Laptop Notebook RAM has 8.2 rating out of 10. This average rating is consist of 39 individual ratings. You can rate this product at product review page.