
You can check the price history of Dolgix 16GB DDR4 3200MHz Desktop RAM (Memory) U-DIMM | Long-DIMM | PC4-25600 | CL-22 (1Rx8 Single Rank) 3 Year Warranty (Made in India) here. This product's current Price in India is ₹8,999. The average and highest prices are ₹2,805 and ₹9,549 respectively. The current offer price of the product is ₹8,819.
| Lowest Ever Price | ₹559 |
|---|---|
| 1st Jul 2025 | |
| Average Price | ₹2,805 |
| Based on 1399 days price tracking | |
| Highest Price | ₹9,549 |
| 12th Apr 2026 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹8,819 |
|---|---|
| Price | ₹8,999 |
| MRP | ₹18,449 |
| Savings | ₹9,630 |
| Discount | 52.19% |
| Product Name | Dolgix 16GB DDR4 3200MHz Desktop RAM (Memory) U-DIMM | Long-DIMM | PC4-25600 | CL-22 (1Rx8 Single Rank) 3 Year Warranty (Made in India) |
|---|---|
| Store Product Code | B0B56X47NR |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Dolgix |
| Rating | 8 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | OM-Nanotech Pvt .Ltd. SDF E-3,4 & 20 NSEZ , Noida-201305 For Customer Care @+91-8860600654, Om Nanotech Pvt.Ltd. |
| Model Number | 4GB DDR4 3200MHz Laptop/Notebook |
| Model Number | 16GB DDR4 3200MHz De |
| Model Name | 16GB-3200MHz Desktop |
| Dimensions | 6 x 3 x 1 cm; 14 g |
| Country of Origin | India |




Dolgix 16GB DDR4 3200MHz Desktop RAM Memory has 8 rating out of 10. This average rating is consist of 14 individual ratings. You can rate this product at product review page.