
You can check the price history of Crucial RAM 8GB DDR4 3200MHz CL22 (or 2933MHz or 2666MHz) Desktop Memory CT8G4DFRA32A here. This product's current Price in India is ₹2,889 and the lowest final price is ₹979. The average and highest prices are ₹1,823 and ₹7,260 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹980 |
|---|---|
| 16th Feb 2023 | |
| Average Price | ₹1,826 |
| Based on 2237 days price tracking | |
| Highest Price | ₹7,260 |
| 10th Apr 2025 | |

Crucial RAM 8GB Kit (2x4GB) DDR4 2666 MHz CL19 Desktop Memory CT2K4G4DFS8266
Get Deal
| Price | ₹2,889 |
|---|---|
| MRP | ₹5,600 |
| Savings | ₹2,711 |
| Discount | 48.41% |
| Product Name | Crucial RAM 8GB DDR4 3200MHz CL22 (or 2933MHz or 2666MHz) Desktop Memory CT8G4DFRA32A |
|---|---|
| Store Product Code | B07HP78DZ5 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 9 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | Crucial |
| Model Number | CT8G4DFS832A |
| Model Name | CT8G4DFS832A |
| Dimensions | 13.33 x 1.11 x 3.12 cm; 16 g |
| Country of Origin | USA |





Crucial RAM 8GB DDR4 3200MHz CL22 or has 9 rating out of 10. This average rating is consist of 41753 individual ratings. You can rate this product at product review page.