
You can check the price history of Crucial RAM 8GB DDR4 3200MHz CL22 (or 2933MHz or 2666MHz) Desktop Memory CT8G4DFRA32A here. This product's current Price in India is ₹6,599 and the lowest final price is ₹1,229. The average and highest prices are ₹2,605 and ₹7,499 respectively.
| Lowest Ever Offer Price | ₹1,229 |
|---|---|
| 20th Dec 2024 | |
| Lowest Ever Price | ₹1,259 |
| 23rd Feb 2025 | |
| Average Price | ₹2,605 |
| Based on 1644 days price tracking | |
| Highest Price | ₹7,499 |
| 16th Jan 2026 | |

Crucial RAM 8GB Kit (2x4GB) DDR4 2666 MHz CL19 Desktop Memory CT2K4G4DFS8266
Get Deal
| Price | ₹6,599 |
|---|---|
| MRP | ₹12,000 |
| Savings | ₹5,401 |
| Discount | 45.00% |
| Product Name | Crucial RAM 8GB DDR4 3200MHz CL22 (or 2933MHz or 2666MHz) Desktop Memory CT8G4DFRA32A |
|---|---|
| Store Product Code | B07Q5KCWVG |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | MICRON CONSUMER PRODUCTS GROUP(SINGAPORE)A DIVISION OF MICRON SEMICONDUCTOR ASIA OPERATIONSPTE. LTD.1 NORTH COAST DRIVE,SINGAPORE 757432, Micron Technology |
| Model Number | CT8G4DFS832A |
| Model Number | CT8G4DFRA32A |
| Model Name | Crucil DDR4-UDIMM |
| Dimensions | 13.33 x 1.11 x 3.12 cm; 16 g |
| Country of Origin | USA |





Crucial RAM 8GB DDR4 3200MHz CL22 or has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 6956 individual ratings. You can rate this product at product review page.