
You can check the price history of Crucial RAM 16GB DDR4 3200MHz CL22 (or 2933MHz or 2666MHz) Desktop Memory CT16G4DFRA32A here. This product's current Price in India is ₹9,420. The average and highest prices are ₹5,438 and ₹12,599 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹2,100 |
|---|---|
| 20th Jun 2025 | |
| Average Price | ₹5,439 |
| Based on 2012 days price tracking | |
| Highest Price | ₹12,599 |
| 30th Jan 2026 | |

Crucial RAM 8GB Kit (2x4GB) DDR4 2666 MHz CL19 Desktop Memory CT2K4G4DFS8266
Get Deal
| Price | ₹9,420 |
|---|---|
| MRP | ₹17,500 |
| Savings | ₹8,080 |
| Discount | 46.17% |
| Product Name | Crucial RAM 16GB DDR4 3200MHz CL22 (or 2933MHz or 2666MHz) Desktop Memory CT16G4DFRA32A |
|---|---|
| Store Product Code | B08C56GZGK |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 8.8 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | MICRON CONSUMER PRODUCTS GROUP(SINGAPORE)A DIVISION OF MICRON SEMICONDUCTOR ASIA OPERATIONSPTE. LTD.1 NORTH COAST DRIVE,SINGAPORE 757432., Micron Computers |
| Model Number | CT16G4DFRA32A |
| Model Number | CT16G4DFRA32A |
| Model Name | Crucil DDR4-UDIMM |
| Dimensions | 13.34 x 0.08 x 3.12 cm; 13.61 g |
| Country of Origin | USA |





Crucial RAM 16GB DDR4 3200MHz CL22 or has 8.8 rating out of 10. This average rating is consist of 6956 individual ratings. You can rate this product at product review page.