
You can check the price history of Crucial RAM 16GB DDR4 3200MHz CL22 (or 2933MHz or 2666MHz) Desktop Memory CT16G4DFD832A here. This product's current Price in India is ₹10,490 and the lowest final price is ₹1,229. The average and highest prices are ₹4,702 and ₹21,925 respectively.
| Lowest Ever Offer Price | ₹1,229 |
|---|---|
| 21st Dec 2024 | |
| Lowest Ever Price | ₹1,279 |
| 12th Dec 2024 | |
| Average Price | ₹4,702 |
| Based on 1985 days price tracking | |
| Highest Price | ₹21,925 |
| 25th Dec 2020 | |

Crucial RAM 8GB Kit (2x4GB) DDR4 2666 MHz CL19 Desktop Memory CT2K4G4DFS8266
Get Deal
| Price | ₹10,490 |
|---|---|
| MRP | ₹18,999 |
| Savings | ₹8,509 |
| Discount | 44.78% |
| Product Name | Crucial RAM 16GB DDR4 3200MHz CL22 (or 2933MHz or 2666MHz) Desktop Memory CT16G4DFD832A |
|---|---|
| Store Product Code | B07Q4FX2D5 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 9.2 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | CRUCIAL TECHNOLOGY, MICRON CONSUMER PRODUCTS GROUP(SINGAPORE)A DIVISION OF MICRON SEMICONDUCTOR ASIA OPERATIONSPTE. LTD.1 NORTH COAST DRIVE,SINGAPORE 757432 |
| Model Number | CT16G4DFD832A |
| Model Number | CT16G4DFD832A |
| Model Name | Crucial DRAM |
| Dimensions | 13.33 x 1.11 x 3.12 cm; 19 g |
| Country of Origin | Taiwan |






Crucial RAM 16GB DDR4 3200MHz CL22 or has 9.2 rating out of 10. This average rating is consist of 729 individual ratings. You can rate this product at product review page.