
You can check the price history of Crucial 16GB Single DDR4 3200 MT /S (PC4-25600) CL22 DR X8 Unbuffered SODIMM 260-Pin Memory - CT16G4SFD832A, Green here. This product's current Price in India is ₹3,300. The average and highest prices are ₹14,814 and ₹28,436 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,256 |
|---|---|
| 7th Mar 2025 | |
| Average Price | ₹14,813 |
| Based on 1708 days price tracking | |
| Highest Price | ₹28,436 |
| 2nd Aug 2021 | |

Crucial RAM 16GB Kit (2x8GB) DDR4 2666 MHz CL19 Laptop Memory CT2K8G4SFRA266
Get Deal
| Price | ₹3,300 |
|---|
| Product Name | Crucial 16GB Single DDR4 3200 MT /S (PC4-25600) CL22 DR X8 Unbuffered SODIMM 260-Pin Memory - CT16G4SFD832A, Green |
|---|---|
| Store Product Code | B07Q7T9NSC |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Crucial |
| Rating | 8.4 / 10 |
| Category | Memory |
| Product Manufacturer | Crucial |
| Model Number | CT32G4SFD832A |
| Model Name | CT32G4SFD832A |
| Dimensions | 6.86 x 1.09 x 2.79 cm; 1.42 g |
| Country of Origin | Taiwan |




Crucial 16GB Single DDR4 3200 MT S has 8.4 rating out of 10. This average rating is consist of 1305 individual ratings. You can rate this product at product review page.