
You can check the price history of BERGNER Borosilicate Glass Side Lock Round Storage Container for Kitchen with Air-Tight and Leakproof Lid, BPA Free, Microwave and Oven Safe, Removable Silicone Yellow Gasket, 400 ml each (Set of 2) here. This product's current Price in India is ₹379 and the lowest final price is ₹341. The average and highest prices are ₹400 and ₹699 respectively.
| Lowest Ever Offer Price | ₹341 |
|---|---|
| 30th Sep 2025 | |
| Lowest Ever Price | ₹356 |
| 4th Mar 2025 | |
| Average Price | ₹400 |
| Based on 465 days price tracking | |
| Highest Price | ₹699 |
| 28th Oct 2025 | |
| Price | ₹379 |
|---|---|
| MRP | ₹790 |
| Savings | ₹411 |
| Discount | 52.02% |
| Product Name | BERGNER Borosilicate Glass Side Lock Round Storage Container for Kitchen with Air-Tight and Leakproof Lid, BPA Free, Microwave and Oven Safe, Removable Silicone Yellow Gasket, 400 ml each (Set of 2) |
|---|---|
| Store Product Code | B0D8BY5MKT |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | BERGNER |
| Rating | 7.2 / 10 |
| Category | Jars & Containers |
| Product Manufacturer | Bergner Impex (India) Pvt. Ltd., Bergner Impex India Pvt Ltd, Office No. 1107, B Wing, Mittal Commercia, Marol, Off. Andheri Kurla Road, Next to Mittal Industrial Estate, Andheri East, Mumbai - 400059, Maharashtra, India, Contact : 1800-121-2206, Email : info@bergner.in |
| Model Number | Set of 2 - 400 ml (White Gasket) |
| Size | 800 ml |
| Dimensions | 26L x 26W x 7H Centimeters |
| Country of Origin | China |
BERGNER Borosilicate Glass Side Lock Round Storage has 7.2 rating out of 10. This average rating is consist of 64 individual ratings. You can rate this product at product review page.