
You can check the price history of BERGNER Borosilicate Glass Side Lock Round Storage Container for Kitchen with Air-Tight and Leakproof Lid, BPA Free, Microwave and Oven Safe, Removable Silicone Yellow Gasket, 400 ml each (Set of 2) here. This product's current Price in India is ₹359 and the lowest final price is ₹341. The average and highest prices are ₹411 and ₹749 respectively. The current offer price of the product is ₹348, which is ₹62 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹341 |
|---|---|
| 25th Sep 2025 | |
| Lowest Ever Price | ₹359 |
| 13th Jul 2025 | |
| Average Price | ₹411 |
| Based on 465 days price tracking | |
| Highest Price | ₹749 |
| 5th Apr 2025 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹348 |
|---|---|
| Price | ₹359 |
| MRP | ₹790 |
| Savings | ₹442 |
| Discount | 55.92% |
| Product Name | BERGNER Borosilicate Glass Side Lock Round Storage Container for Kitchen with Air-Tight and Leakproof Lid, BPA Free, Microwave and Oven Safe, Removable Silicone Yellow Gasket, 400 ml each (Set of 2) |
|---|---|
| Store Product Code | B0D8BY3J7D |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | BERGNER |
| Rating | 7.2 / 10 |
| Category | Jars & Containers |
| Product Manufacturer | Bergner Impex (India) Pvt. Ltd., Bergner Impex India Pvt Ltd, Office No. 1107, B Wing, Mittal Commercia, Marol, Off. Andheri Kurla Road, Next to Mittal Industrial Estate, Andheri East, Mumbai - 400059, Maharashtra, India, Contact : 1800-121-2206, Email : info@bergner.in |
| Model Number | Set of 2 - 400 ml (Yellow Gasket) |
| Size | 800 ml |
| Dimensions | 26L x 26W x 7H Centimeters |
| Country of Origin | China |







BERGNER Borosilicate Glass Side Lock Round Storage has 7.2 rating out of 10. This average rating is consist of 64 individual ratings. You can rate this product at product review page.