
You can check the price history of Bergner Borosilicate Glass Side Lock Round Storage Container for Kitchen with Air-Tight and Leakproof Lid, BPA Free, Microwave and Oven Safe, Removable Silicone Ice Blue Gasket, 400 ml each (Set of 2) here. This product's current Price in India is ₹699 and the lowest final price is ₹341. The average and highest prices are ₹687 and ₹1,459 respectively.
| Lowest Ever Offer Price | ₹341 |
|---|---|
| 25th Sep 2025 | |
| Lowest Ever Price | ₹359 |
| 25th Sep 2025 | |
| Average Price | ₹687 |
| Based on 463 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,459 |
| 8th May 2025 | |
| Price | ₹699 |
|---|---|
| MRP | ₹1,580 |
| Savings | ₹881 |
| Discount | 55.75% |
| Product Name | Bergner Borosilicate Glass Side Lock Round Storage Container for Kitchen with Air-Tight and Leakproof Lid, BPA Free, Microwave and Oven Safe, Removable Silicone Ice Blue Gasket, 400 ml each (Set of 2) |
|---|---|
| Store Product Code | B0D8BXNP57 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | BERGNER |
| Rating | 7.4 / 10 |
| Category | Jars & Containers |
| Product Manufacturer | Bergner Impex (India) Pvt. Ltd., Bergner Impex (India) Pvt. Ltd. Office No. 1107, Mittal Commercial, Marol, Off. Andheri Kurla Road, Next to Mittal Industrial Estate, Andheri East, Mumbai - 400059 |
| Model Number | Set of 4 - 400 ml (Yellow Gasket) |
| Size | 800 ml |
| Dimensions | 26L x 26W x 14H Centimeters |
| Country of Origin | China |
Bergner Borosilicate Glass Side Lock Round Storage has 7.4 rating out of 10. This average rating is consist of 62 individual ratings. You can rate this product at product review page.