
You can check the price history of BERGNER Borosilicate Glass Side Lock Round Storage Container for Kitchen with Air-Tight and Leakproof Lid, BPA Free, Microwave and Oven Safe, Removable Silicone Yellow Gasket (400 ml), Transparent here. This product's current Price in India is ₹249 and the lowest final price is ₹180. The average and highest prices are ₹231 and ₹499 respectively. The current offer price of the product is ₹242.
| Lowest Ever Offer Price | ₹180 |
|---|---|
| 1st Oct 2025 | |
| Lowest Ever Price | ₹185 |
| 1st Jun 2025 | |
| Average Price | ₹231 |
| Based on 649 days price tracking | |
| Highest Price | ₹499 |
| 27th Jun 2025 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹242 |
|---|---|
| Price | ₹249 |
| MRP | ₹395 |
| Savings | ₹153 |
| Discount | 38.85% |
| Product Name | BERGNER Borosilicate Glass Side Lock Round Storage Container for Kitchen with Air-Tight and Leakproof Lid, BPA Free, Microwave and Oven Safe, Removable Silicone Yellow Gasket (400 ml), Transparent |
|---|---|
| Store Product Code | B0D8BY1H8R |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | BERGNER |
| Rating | 7.2 / 10 |
| Category | Storage Containers |
| Product Manufacturer | Bergner Impex (India) Pvt. Ltd., Bergner Impex (India) Pvt. Ltd. Office No. 1107, Mittal Commercial, Marol, Off. Andheri Kurla Road, Next to Mittal Industrial Estate, Andheri East, Mumbai - 400059 |
| Model Number | 400 ml (Yellow Gasket) |
| Size | 400ml |
| Dimensions | 13L x 13W x 7H Centimeters |
| Country of Origin | China |







BERGNER Borosilicate Glass Side Lock Round Storage has 7.2 rating out of 10. This average rating is consist of 64 individual ratings. You can rate this product at product review page.