
You can check the price history of TCL 189 cm (75 inches) 4K Ultra HD Smart QLED Google TV 75P71K here. This product's current Price in India is ₹66,990. The average and highest prices are ₹73,295 and ₹84,990 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹65,990 |
|---|---|
| 22nd Sep 2025 | |
| Average Price | ₹73,295 |
| Based on 312 days price tracking | |
| Highest Price | ₹84,990 |
| 27th May 2025 | |
| Price | ₹66,990 |
|---|---|
| MRP | ₹259,990 |
| Savings | ₹193,000 |
| Discount | 74.23% |
| Product Name | TCL 189 cm (75 inches) 4K Ultra HD Smart QLED Google TV 75P71K |
|---|---|
| Store Product Code | B0F3JK8VNT |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | TCL |
| Rating | 8.2 / 10 |
| Product Manufacturer | TCL India |
| Model Number | 75P71K |
| Model Name | P7 |
| Dimensions | 34.7D x 166.6W x 60H Centimeters |
| Country of Origin | India |






TCL 189 cm 75 inches 4K Ultra has 8.2 rating out of 10. This average rating is consist of 376 individual ratings. You can rate this product at product review page.