
You can check the price history of TCL 139 cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart QLED Google TV 55P71K here. This product's current Price in India is ₹38,990 and the lowest final price is ₹33,990. The average and highest prices are ₹38,819 and ₹45,990 respectively.
| Lowest Ever Offer Price | ₹33,990 |
|---|---|
| 2nd Mar 2026 | |
| Lowest Ever Price | ₹34,990 |
| 2nd Mar 2026 | |
| Average Price | ₹38,819 |
| Based on 374 days price tracking | |
| Highest Price | ₹45,990 |
| 22nd May 2025 | |
| Price | ₹38,990 |
|---|---|
| MRP | ₹80,990 |
| Savings | ₹42,000 |
| Discount | 51.85% |
| Product Name | TCL 139 cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart QLED Google TV 55P71K |
|---|---|
| Store Product Code | B0F3JLVHS9 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | TCL |
| Rating | 8.2 / 10 |
| Category | Smart Televisions |
| Product Manufacturer | TCL India, TTE ELECTRONICS INDIA PRIVATE LIMITED, Vikruthamala Village, Papanaidupeta Post, Yerpedu Mandal, Tirupati, Vikruthamala Village, Chittoor, Andhra Pradesh, INDIA-517527 |
| Model Number | 55P71K |
| Model Number | 55P71K |
| Model Name | P7 |
| Size | 55 inches |
| Dimensions | 27.4D x 122.4W x 89.3H Centimeters |
| Country of Origin | India |






TCL 139 cm 55 inches 4K Ultra has 8.2 rating out of 10. This average rating is consist of 412 individual ratings. You can rate this product at product review page.