
You can check the price history of TCL 165 cm (65 inches) 4K Ultra HD Smart QLED Google TV 65P71K here. This product's current Price in India is ₹53,990. The average and highest prices are ₹55,951 and ₹64,780 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹49,990 |
|---|---|
| 22nd Sep 2025 | |
| Average Price | ₹55,951 |
| Based on 389 days price tracking | |
| Highest Price | ₹64,780 |
| 7th May 2025 | |
| Price | ₹53,990 |
|---|---|
| MRP | ₹129,990 |
| Savings | ₹76,000 |
| Discount | 58.46% |
| Product Name | TCL 165 cm (65 inches) 4K Ultra HD Smart QLED Google TV 65P71K |
|---|---|
| Store Product Code | B0F3JLSMSW |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | TCL |
| Rating | 8.2 / 10 |
| Category | Smart Televisions |
| Product Manufacturer | TCL India, TTE ELECTRONICS INDIA PRIVATE LIMITED, Vikruthamala Village, Papanaidupeta Post, Yerpedu Mandal, Tirupati, Vikruthamala Village, Chittoor, Andhra Pradesh, INDIA-517527 |
| Model Number | 65P71K |
| Model Number | 65P71K |
| Model Name | P7 |
| Size | 65 inches |
| Dimensions | 32D x 144.4W x 76.3H Centimeters |
| Country of Origin | India |






TCL 165 cm 65 inches 4K Ultra has 8.2 rating out of 10. This average rating is consist of 407 individual ratings. You can rate this product at product review page.