
You can check the price history of Sounce 200W Car Power Inverter - 12V DC to 220V AC Converter with Dual AC Outlets, 3 USB Ports (3.1A Max), 24W PD Type-C, Fast Charging Adapter for Laptops, Mobiles, Tablets & Road Trips here. This product's current Price in India is ₹1,499. The average and highest prices are ₹1,478 and ₹1,649 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹1,274 |
|---|---|
| 11th Oct 2025 | |
| Average Price | ₹1,478 |
| Based on 284 days price tracking | |
| Highest Price | ₹1,649 |
| 30th Jul 2025 | |
| Price | ₹1,499 |
|---|---|
| MRP | ₹2,999 |
| Savings | ₹1,500 |
| Discount | 50.01% |
| Product Name | Sounce 200W Car Power Inverter - 12V DC to 220V AC Converter with Dual AC Outlets, 3 USB Ports (3.1A Max), 24W PD Type-C, Fast Charging Adapter for Laptops, Mobiles, Tablets & Road Trips |
|---|---|
| Store Product Code | B0F3DJ4H1Z |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Sounce |
| Rating | 8 / 10 |
| Product Manufacturer | Sounce |
| Model Number | CLC-200W |
| Model Name | CLC-200W |
| Dimensions | 10.2 x 10.2 x 10.2 cm; 70 g |
| Country of Origin | China |






Sounce 200W Car Power Inverter - 12V has 8 rating out of 10. This average rating is consist of 108 individual ratings. You can rate this product at product review page.