
You can check the price history of Sony Bravia 139 cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart LED Google TV KD-55X74K (Black) here. This product's current Price in India is ₹54,990. The average and highest prices are ₹55,204 and ₹66,490 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹50,915 |
|---|---|
| 18th Feb 2024 | |
| Average Price | ₹55,204 |
| Based on 1349 days price tracking | |
| Highest Price | ₹66,490 |
| 24th Jul 2022 | |

Sony Bravia 139 cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart LED Google TV KD-55X74K (Black)
Get Deal

Sony Bravia 108 cm (43 inches) 4K Ultra HD Smart LED Google TV KD-43X74K (Black)
Get Deal

Sony Bravia 164 cm (65 inches) 4K Ultra HD Smart LED Google TV KD-65X74K (Black)
Get Deal
| Price | ₹54,990 |
|---|---|
| MRP | ₹99,900 |
| Savings | ₹44,910 |
| Discount | 44.95% |
| Product Name | Sony Bravia 139 cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart LED Google TV KD-55X74K (Black) |
|---|---|
| Store Product Code | B09WN26DG5 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Sony |
| Rating | 9.2 / 10 |
| Category | Smart Televisions |
| Product Manufacturer | Sony |
| Model Number | KD-55X74K |
| Model Name | KD-55X74K |
| Dimensions | 8.4D x 124.3W x 72.9H Centimeters |
| Country of Origin | India |






Sony Bravia 139 cm 55 inches 4K has 9.2 rating out of 10. This average rating is consist of 9724 individual ratings. You can rate this product at product review page.