
You can check the price history of SleepSmith Orthopedic Single Size Mattress - 72x30x8 Inches | 3-Zone Memory Foam with Graphite Infused Cloud Foam | Medium Firm Feel for Back Support | Premium Mattress, 10-Year Warranty & 400 GSM here. This product's current Price in India is ₹8,599 and the lowest final price is ₹8,427. The average and highest prices are ₹8,659 and ₹10,999 respectively. The current offer price of the product is ₹8,427, which is ₹232 less than the average price.
| Lowest Ever Offer Price | ₹8,427 |
|---|---|
| 16th Jun 2025 | |
| Lowest Ever Price | ₹8,599 |
| 11th Jul 2025 | |
| Average Price | ₹8,659 |
| Based on 290 days price tracking | |
| Highest Price | ₹10,999 |
| 16th Jun 2025 | |
| Price after Coupon or Discount | ₹8,427 |
|---|---|
| Price | ₹8,599 |
| MRP | ₹18,999 |
| Savings | ₹10,572 |
| Discount | 55.64% |
| Product Name | SleepSmith Orthopedic Single Size Mattress - 72x30x8 Inches | 3-Zone Memory Foam with Graphite Infused Cloud Foam | Medium Firm Feel for Back Support | Premium Mattress, 10-Year Warranty & 400 GSM |
|---|---|
| Store Product Code | B0FCMD6LTY |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | SleepSmith |
| Rating | 8 / 10 |
| Product Manufacturer | Sleepsmith comfort solutions Pvt Ltd., Care: 9811433413, info@sleepsmith.in |
| Model Number | MWP-Single-72 X 30 X 8" |
| Size | 72" x 30" x 8" |
| Dimensions | 182.9L x 15.2W x 88.9Th Centimeters |
| Country of Origin | India |
SleepSmith Orthopedic Single Size Mattress - 72x30x8 has 8 rating out of 10. This average rating is consist of 31 individual ratings. You can rate this product at product review page.