
You can check the price history of Plantex WPC Doors for Bathroom (25 mm - Thickness) /Waterproof Bathroom Door /2.25x6.75 Feet Wooden Finished Door for Home /Balcony /Office /Kitchen, Density-600 (27x81 inch,20 kg- Charcoal Oak), Black here. This product's current Price in India is ₹5,049. The average and highest prices are ₹4,927 and ₹5,699 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹4,599 |
|---|---|
| 16th Jan 2026 | |
| Average Price | ₹4,927 |
| Based on 526 days price tracking | |
| Highest Price | ₹5,699 |
| 30th Apr 2025 | |
| Price | ₹5,049 |
|---|---|
| MRP | ₹15,317 |
| Savings | ₹10,268 |
| Discount | 67.03% |
| Product Name | Plantex WPC Doors for Bathroom (25 mm - Thickness) /Waterproof Bathroom Door /2.25x6.75 Feet Wooden Finished Door for Home /Balcony /Office /Kitchen, Density-600 (27x81 inch,20 kg- Charcoal Oak), Black |
|---|---|
| Store Product Code | B0DK9JFXYF |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Plantex |
| Rating | 7.8 / 10 |
| Category | Interior Doors |
| Product Manufacturer | Marketed By : Plantex E-Commerce Private Limited |
| Model Number | APS-BW-1408-27x81in |
| Model Number | APS-BW-1408-27x81in |
| Dimensions | 2.5 x 69 x 206 cm; 20 kg |
| Country of Origin | India |
Plantex WPC Doors for Bathroom 25 mm has 7.8 rating out of 10. This average rating is consist of 42 individual ratings. You can rate this product at product review page.