
You can check the price history of Plantex Doors for Bathroom (25 mm - Thickness) /WPC Bathroom Door /2.25x6.75 Feet Wooden Finished Door for Home /Balcony /Office /Kitchen, Density-550 (27x81 inch,20 kg- Classic Wooden) here. This product's current Price in India is ₹5,049. The average and highest prices are ₹4,931 and ₹5,699 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹4,599 |
|---|---|
| 16th Jan 2026 | |
| Average Price | ₹4,931 |
| Based on 522 days price tracking | |
| Highest Price | ₹5,699 |
| 30th Apr 2025 | |
| Price | ₹5,049 |
|---|---|
| MRP | ₹15,317 |
| Savings | ₹10,268 |
| Discount | 67.03% |
| Product Name | Plantex Doors for Bathroom (25 mm - Thickness) /WPC Bathroom Door /2.25x6.75 Feet Wooden Finished Door for Home /Balcony /Office /Kitchen, Density-550 (27x81 inch,20 kg- Classic Wooden) |
|---|---|
| Store Product Code | B0DK9L3RP9 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | Plantex |
| Rating | 7.8 / 10 |
| Category | Interior Doors |
| Product Manufacturer | Marketed By : Plantex E-Commerce Private Limited |
| Model Number | APS-BW-1408-27x81in |
| Model Number | APS-BW-1408-27x81in |
| Dimensions | 2.5 x 69 x 206 cm; 20 kg |
| Country of Origin | India |
Plantex Doors for Bathroom 25 mm - has 7.8 rating out of 10. This average rating is consist of 42 individual ratings. You can rate this product at product review page.