
You can check the price history of GreenTech 256 GB Micro SD Memory Card with 3.0 Ultra High Speed | Full HD Video Resolution | Upto 100 Mbps Read Speed | Suitable for Tablet, Camera, Smart Phone, Surveillance, Drone here. This product's current Price in India is ₹2,199. The average and highest prices are ₹1,426 and ₹2,499 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹289 |
|---|---|
| 18th Jun 2025 | |
| Average Price | ₹1,426 |
| Based on 445 days price tracking | |
| Highest Price | ₹2,499 |
| 27th Jun 2025 | |
| Price | ₹2,199 |
|---|---|
| MRP | ₹2,599 |
| Savings | ₹400 |
| Discount | 15.39% |
| Product Name | GreenTech 256 GB Micro SD Memory Card with 3.0 Ultra High Speed | Full HD Video Resolution | Upto 100 Mbps Read Speed | Suitable for Tablet, Camera, Smart Phone, Surveillance, Drone |
|---|---|
| Store Product Code | B0DSSZDF47 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | GT GREEN TECH |
| Rating | 7 / 10 |
| Category | Micro SD |
| Product Manufacturer | GT GREEN TECH |
| Model Number | 256 GB |
| Model Name | 256 GB |
| Dimensions | 5L x 7W Centimeters |
| Country of Origin | India |





GreenTech 256 GB Micro SD Memory Card has 7 rating out of 10. This average rating is consist of 40 individual ratings. You can rate this product at product review page.