
You can check the price history of GreenTech 16 GB Micro SD Memory Card with Ultra High Speed 3.0 | Full HD Video Resolution | Upto 100 Mbps Read Speed | Suitable for Tablet, Camera, Smart Phone, Surveillance, Drone here. This product's current Price in India is ₹344 and the lowest final price is ₹339. The average and highest prices are ₹357 and ₹399 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹344 |
|---|---|
| 23rd Apr 2025 | |
| Average Price | ₹357 |
| Based on 479 days price tracking | |
| Highest Price | ₹399 |
| 10th Dec 2024 | |
| Price | ₹344 |
|---|---|
| MRP | ₹1,499 |
| Savings | ₹1,155 |
| Discount | 77.05% |
| Product Name | GreenTech 16 GB Micro SD Memory Card with Ultra High Speed 3.0 | Full HD Video Resolution | Upto 100 Mbps Read Speed | Suitable for Tablet, Camera, Smart Phone, Surveillance, Drone |
|---|---|
| Store Product Code | B0DKJQ33CD |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | GT GREEN TECH |
| Rating | 7 / 10 |
| Category | Micro SD |
| Product Manufacturer | GT GREEN TECH |
| Model Number | 16 GB |
| Model Name | 16 GB |
| Dimensions | 12.8L x 7.7W Centimeters |
| Country of Origin | India |





GreenTech 16 GB Micro SD Memory Card has 7 rating out of 10. This average rating is consist of 40 individual ratings. You can rate this product at product review page.