
You can check the price history of FREEMANS NEXA 7.5m:25mm Steel Inchi Measuring Tape - 7.5m With Unbreakable ABS case || Click Action Front Lock || Double-sided Printing and Belt Clip here. This product's current Price in India is ₹245. The average and highest prices are ₹183 and ₹291 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹65 |
|---|---|
| 16th Sep 2025 | |
| Average Price | ₹183 |
| Based on 1405 days price tracking | |
| Highest Price | ₹291 |
| 1st May 2025 | |
| Price | ₹245 |
|---|---|
| MRP | ₹291 |
| Savings | ₹46 |
| Discount | 15.80% |
| Product Name | FREEMANS NEXA 7.5m:25mm Steel Inchi Measuring Tape - 7.5m With Unbreakable ABS case || Click Action Front Lock || Double-sided Printing and Belt Clip |
|---|---|
| Store Product Code | B09ZYVRSHX |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | FREEMANS |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Category | Tape Measures |
| Product Manufacturer | FMI LTD, GT Road, Doraha-141421 Ludhiana (India), FMI Limited |
| Model Number | 7m:25mm (Pack Of 1) |
| Model Number | 7m:25mm (Pack Of 1) |
| Dimensions | 16.5L x 14.5W Centimeters |
| Country of Origin | India |
FREEMANS NEXA 7.5m25mm Steel Inchi Measuring Tape has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 1517 individual ratings. You can rate this product at product review page.