
You can check the price history of FREEMANS NEXA 3m:16mm Steel Inchi Measuring Tape - 3m With Unbreakable ABS case || Click Action Front Lock || Double-sided Printing and Belt Clip here. This product's current Price in India is ₹683. The average and highest prices are ₹637 and ₹750 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹69 |
|---|---|
| 19th Apr 2025 | |
| Average Price | ₹637 |
| Based on 702 days price tracking | |
| Highest Price | ₹750 |
| 1st May 2024 | |
| Price | ₹683 |
|---|---|
| MRP | ₹990 |
| Savings | ₹307 |
| Discount | 31.01% |
| Product Name | FREEMANS NEXA 3m:16mm Steel Inchi Measuring Tape - 3m With Unbreakable ABS case || Click Action Front Lock || Double-sided Printing and Belt Clip |
|---|---|
| Store Product Code | B0D2V1N218 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | FREEMANS |
| Rating | 8.6 / 10 |
| Category | Tape Measures |
| Product Manufacturer | FMI LTD, GT Road, Doraha-141421 Ludhiana (India), FMI Limited |
| Model Number | 3m:16mm (Pack Of 1) |
| Model Number | 3m:16mm (Pack Of 1) |
| Dimensions | 16.5L x 14.5W Centimeters |
| Country of Origin | India |
FREEMANS NEXA 3m16mm Steel Inchi Measuring Tape has 8.6 rating out of 10. This average rating is consist of 1512 individual ratings. You can rate this product at product review page.