
You can check the price history of EVM-GT740 4GB Graphic Card PCIe 3.0 Power Supply, Multiple Outputs,Heat Sink with Fan,Optimized Cooling, high Performance - 3 Years Warranty (EVM-GT740) here. This product's current Price in India is ₹4,399. The average and highest prices are ₹3,852 and ₹5,639 respectively.
| Lowest Ever Price | ₹2,599 |
|---|---|
| 15th Sep 2025 | |
| Average Price | ₹3,852 |
| Based on 200 days price tracking | |
| Highest Price | ₹5,639 |
| 17th Dec 2025 | |
| Price | ₹4,399 |
|---|---|
| MRP | ₹12,449 |
| Savings | ₹8,050 |
| Discount | 64.66% |
| Product Name | EVM-GT740 4GB Graphic Card PCIe 3.0 Power Supply, Multiple Outputs,Heat Sink with Fan,Optimized Cooling, high Performance - 3 Years Warranty (EVM-GT740) |
|---|---|
| Store Product Code | B0FL26LZ74 |
| Store Name | amazon.in |
| Brand | EVM |
| Rating | 7.4 / 10 |
| Product Manufacturer | EVM |
| Model Number | 4GB GT740 |
| Model Name | NVIDIA GEFORCE GT610 2GB GRAPHIC CARD |
| Dimensions | 20.8 x 5 x 0.1 cm; 400 g |
| Country of Origin | India |





EVM-GT740 4GB Graphic Card PCIe 3.0 Power has 7.4 rating out of 10. This average rating is consist of 40 individual ratings. You can rate this product at product review page.